בשורה חשובה להורים בפרדס חנה כרכור

חוזרות ההנחות לצהרוני גני הילדים בשנת הלימודים תש"פ


בשורה חשובה להורים לילדים בגני הילדים בפרדס חנה כרכור. החל משנת הלימודים תש"פ חוזרות ההנחות לצהרוני גני הילדים בישוב. ההנחות חוזרות במתכונת ובהיקפים אליהם היו רגילים הורי הישוב בהם משפחות חד הוריות ועצמאיות. ההנחה נעה בין 250-600 ₪ למשפחה והן ניתנו על ידי משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים (תמ"ת).

בשנת תשע"ט התבשרו המועצה וההורים על עיכוב בהפצת נוהל ההנחות אשר מופץ על ידי משרד התמ"ת בכל שנה ובהמשך על יציאתו של נוהל חדש בו חויבו מפעילי הצהרונים לפעול על פי תכנית 'ניצנים'. לאורך השנה הובילה מנהלת עמותת 'אופק' המפעילה את צהרוני גני הילדים בישוב יחד עם נציגי הרשות מאבק מול רשויות הממשלה לקבלת אישור למתן הנחות להורים גם במתווה הנוכחי שנקבע על ידי משרד החינוך. המאבק נוהל מול הגופים באפיקים רבים בהם תקשורתיים ואף התחיל תהליך הגשת עתירה משפטית ובוטל.  

בשבועות האחרונים ולאחר פניית העמותה למשרד החינוך  קיבלה העמותה הודעה רשמית ואישור על מתן הנחות כבעבר להורי הילדים בגנים בישוב גם במתווה הנוכחי של הצהרונים.

מלי זהבי, מנכ"לית עמותת 'אופק' מסרה: " יצאתי בתחילת שנה שעברה למאבק נחוש למען הורי הילדים המשתתפים בצהרוני גני הילדים שלנו. המאבק התנהל בכל אפיק אפשרי מול משרדי ממשלה שונים, במיילים, באמצעות עורכי דין, פניות לתקשורת, ראיתי בכך מחויבות אישית להורים שפנו אלי אישית ושוחחו איתי והדגישו עד כמה ההנחות הללו משמעותיות לתפקודם השוטף. אני שמחה כי לאחר חודשים של מאבק מצאתי כתובת ואוזן קשבת במשרד החינוך אצל  יורם אדלר, סגן מנהל תכניות העשרה במשרד החינוך. במשרד אישרו את מתווה הצהרונים ואת אפשרות מתן ההנחות. חשוב להזכיר כי במסגרת התהליך ההנחות ניתנות רטרואקטיבית בסוף שנה לועזית לאחר קבלת סמל צהרון ממשרד התמ"ת ואנו נעדכן את ההורים באופן יזום ומסודר על הנהלים ולוחות הזמנים. "

מנהלת אגף החינוך, אילנה זגול : " זו אכן בשורה משמחת להורים והקלה בנטל הכלכלי למשפחות הזקוקות לסיוע. תודה למלי זהבי, מנכ"לית עמותת אופק שהובילה  את התהליך."

ראש המועצה, הגר פרי יגור,  ציינה: " 24% ממשפחות הילדים בצהרוני גני הילדים זכאים וקיבלו בעבר הנחות על תשלום בעבור השתתפותם במסגרות הצהרון. חלק מהן הן משפחות חד הוריות ומשפחות אשר תשלום גבוה זה מכביד על משק הבית. מדובר על תשלום של כ-750,000 ₪ מידי שנה אותו מעביר משרד העבודה והרווחה והשירותים החברתיים לעמותה כדי שיוחזר להורים כהחזר רטרואקטיבי, בהתאם להנחה לה הם זכאים. בשנה האחרונה נוצר מצב לא סביר בו רפורמת 'ניצנים' על יתרונותיה הרבים להורי הילדים בארץ פגעה למעשה כלכלית במשפחות רבות הזקוקות לסיוע בכך שאינה מאפשרת להם לקבל את היקף ההנחה לה היו זכאים עד כה אז. אי מתן ההנחות העלתה דרמטית את מחיר צהרוני גני הילדים עבור משפחות אלו וזכורה לי המצוקה של הורים רבים סביב נושא זה.  הודות למאבק הנחוש של מלי מצהרוני 'אופק' ולמחויבותה להורים וכן לנכונות משרד החינוך לסייע למען החזרת ההנחות יוכלו כרבע ממשפחות פרדס חנה כרכור הנעזרות בשירותי צהרוני גני הילדים לשוב וליהנות השנה מתשלום נוח וריאלי לצהרוני הגנים. "