אכיפה כנגד בניה לא חוקית: השבוע נהרס בית שנבנה ללא היתר בניה כחוק

הוועדה המקומית פרדס חנה כרכור הוציאה צו הריסה מנהלי נגד מבנה שנבנה ללא היתר. השבוע לאחר הליך ארוך מול הועדה המחוזית והמועצה הארצית נהרס המבנה.


יזם אשר רכש מבנה ישן הבנוי על חלקה גדולה, בנה ללא היתר מבנה חדש צמוד למבנה הישן וזה נהרס השבוע. בתוך כך אדריכל אריה רפפורט, מהנדס המועצה והועדה המקומית לתכנון ובנייה פרדס חנה כרכור מציין השבוע כי תחילתו של ההליך הוא בכך שהיזם החליט למעשה לפעול בשני מסלולים במקביל. מחד להגיש תכנית לשיפוץ המבנה הקיים ובמקביל, להגיש תכנית בניין עיר לתוספת יחידות דיור, אך לא המתין לקבל את ההיתר להקמת מבנה חדש והחל בהקמת מבנה חדש על החלקה ללא היתר כאמור.

בתוך כך, הוועדה המקומית לתכנון ובניה פרדס חנה כרכור הוציאה צו הריסה מנהלי נגד הבניה הבלתי חוקית, והצו עוכב למשך כשנה , לבקשת היזם, על ידי בית המשפט על מנת לאפשר לו להכשיר את הבניה הבלתי חוקית. לאחר מאבק עיקש של הועדה המקומית אשר כלל ערר אל המועצה הארצית לתכנון ובניה, החליטה הועדה המחוזית חיפה לא לאשר את הבניה הבלתי חוקית ולא לאשר תכנית אשר נאפשר את הכשרתה.

החלטת הועדה המחוזית, אשר אימצה את עמדתה של הועדה המקומית פרדס חנה כרכור, משדרת מסר ברור כי עבירות בניה בוטות תתקבל ללא סלחנות וכי הנזק לעברייני הבניה רב על התועלת, שכן הליך בהליך בקשה להיתר על פי חוק ניתן היה לחסוך עיכוב של שנה שלמה עבור היזם אשר נאלץ בסוף להרוס את הבניה.

כמו כן, נקבעה עמדה ברורה בהליך כאן, שבו הליכים תכנוניים להכשרת עבירות בניה בוטות, לא יתקבלו בברכה על ידי מוסדות התכנון.

20201011_094643

IMG_20190710_124623